Menu

Bezpieczeństwo seniora to podstawa… spotkanie z przedstawicielami Straży Pożarnej i Policji

06.04.2018

W dniu 5 kwietnia w placówce przy ul. Świętojerskiej 12a w ramach współpracy Centrum z Radą Osiedla Staromiejskiego odbyło się spotkanie mieszkańców Śródmieścia, w tym naszych podopiecznych z przedstawicielami Policji i Straży Pożarnej.

Gościliśmy Pana Jakuba Zajkowskiego Przewodniczącego Rady Osiedla, który opowiedział o celu spotkania. Wśród zaproszonych konsultantów przybyli do nas: młodszy aspirant Gabriela Kaczorek z Państwowej Straży Pożarnej, Wydział ds. Prewencji Społecznej, aspirant sztabowy Robert Niedbałko z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji –  Sekcja Profilaktyki Społecznej,  podkomisarz Marcin Żórawski i starszy aspirant Adam Ziemba z Zespołu Prewencji Kryminalnej oraz dzielnicowi –  aspirant sztabowy Agnieszka Wcisły  i starszy  posterunkowy Paweł Chmura.

Seniorzy dowiedzieli się wielu ważnych informacji dotyczących własnego bezpieczeństwa. Często w toku codziennych spraw zapominamy o samych sobie, jesteśmy nieuważni, nie dbamy o zasady, które są po to by nas chronić. Nie zdajemy sobie sprawy jak wiele zależy od nas samych. Pani Gabriela Kaczorek z Państwowej Straży Pożarnej opowiedziała o zakazach używania materiałów łatwopalnych i topliwych, o zagrożeniu zaprószenia ogniem, niestosowaniu osłon na lampy. Przypomniała numery alarmowe i poradziła jakie informacje należy podać przy zgłoszeniu pożaru. Poruszyła także temat czadu, który jest co roku aktualny zwłaszcza w okresie grzewczym. Polecała zamontowanie czujników, które mogą uratować zdrowie, a przede wszystkim życie.

Seniorzy obejrzeli prezentację pt.: „Bezpiecznie po 50”, w której przedstawiono nie tylko statystyki, ale także przyczyny wypadków. Aspirant Robert Niedbałko podkreślał, że niebagatelne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa odgrywa nasz stan psychomotoryczny, wady wzroku, słuchu, nawet zażywane leki. Zachęcał wszystkich do noszenia odblasków po zmroku, aby być bardziej widocznym dla kierowców. Starszy aspirant Adam Ziemba, wytłumaczył seniorom mechanizm powstawania oszustw na wnuczka i policjanta.

Spotkania profilaktyczne uświadamiają seniorom jak wiele czynników może zagrażać ich bezpieczeństwu. Mamy nadzieję, że dzięki odpowiedniej edukacji  niejeden senior uniknie nieszczęścia.