Menu

Czerwcowe wydarzenia realizowane w ramach Festiwalu „Lato Seniora” za nami!

05.07.2017

W dniu 19 czerwca 2017 roku odbyło się oficjalne otwarcie Festiwalu „Lato Seniora”, który swoim patronatem objął Burmistrz Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy. Pierwsze dwa tygodnie Festiwalu obfitowały w wiele interesujących wydarzeń.

W czerwcu mieliśmy przyjemność gościć dwa zespoły, które w ramach otwartej sceny senioralnej, przybliżyły swoją twórczość. W dniu 20 czerwca wystąpił Zespół „Bielańskie Czerwone Korale” z Ośrodka Wsparcia dla Seniorów nr 2 z warszawskich Bielan, który zaprezentował znane i lubiane piosenki, które wszyscy wspólnie śpiewali. A w dniu 30 czerwca odwiedził nas Zespół Poetycko-Muzyczny „Kantata”, działający przy Ośrodku Pomocy Społecznej Dzielnicy Białołęka. Zaprezentowane utwory związane z Warszawą, wzbudziły zainteresowanie wszystkich widzów.

 

Podczas tych dwóch tygodni, uczestnicy Festiwalu mogli wysłuchać dwóch wykładów o tematyce zdrowotnej. W dniu 23 czerwca odbyło się spotkanie pt. „Postępowanie fizjoterapeutyczne we wczesnym stadium choroby Alzheimera i innych zespołach otępiennych”, które przeprowadzone zostało przez specjalistów z Fundacji Wsparcie. Obejmowało ono zarówno aspekty teoretyczne, ale również zaprezentowano ćwiczenia, które można samodzielnie wykonywać w domu.

W dniu 27 czerwca, w ramach programu Warszawskie Dni Zdrowia, realizowanego przez Biuro Polityki Zdrowotnej m.st. Warszawy, odbył się wykład pt. „Udar mózgu – przyczyny, objawy, leczenie”, prowadzony przez dr Małgorzatę Tomaszewską, lekarza neurologa, posiadającego wieloletnie doświadczenie w pracy na oddziałach neurologicznych. Uczestniczący w spotkaniu seniorzy mogli szczegółowo zapoznać się z definicją udaru mózgu, nauczyć się rozpoznawać objawy oraz poznać czynniki ryzyka i sposoby profilaktyki pierwotnej i wtórnej. Po wykładzie był czas na pytania oraz indywidualne konsultacje z prowadzącą.

 

Czerwcowa oferta Festiwalu to również wydarzenia integracyjne. W dniu 22 czerwca przywitaliśmy lato podczas potańcówki w ogrodzie. Warszawska Orkiestra Kameralna ODEON, przypomniała wiele znanych i lubianych utworów, przy których można było tańczyć lub słuchać w miłym otoczeniu zieleni.

W dniu 29 czerwca, przy współpracy z Fundacją Wsparcie, odbył się Dzień Sąsiada, który zgromadził młodszych i starszych. Każdy w tym dniu mógł znaleźć coś dla siebie. Dla młodego pokolenia zaplanowano gry i zabawy, zajęcia plastyczne oraz pokazy, dla starszych spotkanie przy muzyce i wspólne śpiewanie. W wydarzeniu wzięli udział również podopieczni Stowarzyszenia Interwencji Prawnej z Czeczenii, którzy zaprezentowali tańce związane z ich kulturą. Międzypokoleniowe i międzykulturowe spotkanie było bardzo dobrze ocenione przez wszystkich uczestników.

Dzięki współpracy z Stowarzyszeniem Interwencji Prawnej, w dniu 28 czerwca odbyły się warsztaty pn. „Podróże kulinarne – kuchnia Afgańska”. Uczestnicy przygotowali narodowe potrawy – Kabuli palau (pilaw) i  Sambusy. Zapach roznosił się po całym budynku i przyciągał nowych zainteresowanych seniorów.

A to dopiero początek Festiwalu „Lato Seniora”! Zapraszamy do udziału w kolejnych wydarzeniach, organizowanych w lipcu – szczegółowy harmonogram.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.