Link

Menu

Jak nie marnować i ponownie wykorzystać?

22.08.2019

W poniedziałek, 19 sierpnia, na Twardej 1 w Centrum Pomocy Społecznej odbyła się na kolejna edycja Dobrodzielni. Tym razem wydarzenie miało formę pikniku rodzinnego, a jego realizacja była możliwa dzięki projektowi ‘Spotkajmy się na Twardej’ z budżetu partycypacyjnego na 2019 rok.

Ta inicjatywa, zapoczątkowana przez panią Lidię, uczestniczkę projektu Spotkajmy się na Twardej, od początku cieszyła się dużą popularnością i na stałe zagościła w naszym programie. Wydarzenie organizowane jest raz na kwartał już drugi rok z rzędu. Tego dnia każdy może przynieść i przekazać następnym użytkownikom przedmioty, które są w dobrym stanie, sprawne, ale właścicielowi już niepotrzebne. W ten sposób zamiast kurzyć się w szafie czy na półce lub zamiast wylądować na śmietniku, mogą zacząć służyć następnym osobom. 

Nowością w Dobrodzielni był towarzyszący mu piknik, który obejmował wykłady oraz warsztaty na temat życia w duchu ‘zero waste’, czyli bez marnowania produktów, bez generowania kolejnych śmieci oraz z ponownym wykorzystaniem nieużywanych już przedmiotów. Między 14:00 a 19:30 można było uszyć – z drobną pomocą i instruktażem – worki na produkty, które kupujemy na wagę i zwykle opakowujemy w foliowe woreczki. Odbyły się również warsztaty z wytwarzania na szydełku myjek ze sznurka konopnego, który ma właściwości antybakteryjne. Myjki tej można używać do sprzątania w domu, mycia naczyń a także zamiast syntetycznej gąbki pod prysznicem (oczywiście korzystając z osobnej!).

Dziękujemy licznym gościom za przybycie i zapraszamy do śledzenia naszego harmonogramu. Już niedługo będziemy zapraszać, aby Spotkać się na Twardej we wrześniu.