Menu

Koncert pieśni „Ty dobrze wiesz, Warszawo” Towarzystwa Śpiewaczego „Harfa”

06.09.2017

W dniu 1 września o godzinie 18:00 przy ul. Świętojerskiej 12a odbył się koncert pieśni „Ty dobrze wiesz, Warszawo”, w wykonaniu Chóru Męskiego im. Wacława Lachmana Towarzystwa Śpiewaczego „Harfa”.  Występ zgromadził wielu słuchaczy, nie tylko podopiecznych naszego ośrodka, ale także mieszkańców z całego miasta. 

Towarzystwo Śpiewacze „Harfa” zostało założone przez rzemieślników warszawskich, studentów i uczniów w 1906 roku. Dyrygentem został Wacław Lachman, absolwent Konserwatorium Warszawskiego w klasie Zygmunta Noskowskiego. Przed wybuchem wojny chór wystąpił w ponad 100 koncertach. Wielokrotnie był laureatem konkursów w Polsce i na świecie. W 1927 roku uzyskał pierwszą nagrodę na konkursie ogólnopolskim, a w 1937 zdobył nagrodę „dla najlepszego chóru polskiego” ufundowaną przez Prezydenta RP Ignacego Mościckiego. W latach II wojny światowej chór mimo zakazu władz okupacyjnych, nie zaprzestał swojej aktywności, występując 300 krotnie w kościołach i szkołach. Współcześnie chór uczestniczy w wielu programach telewizyjnych i radiowych w Polsce i Europie (Niemcy, Francja, Holandia). Wśród osiągnięć znajdują się między innymi: II nagroda na Konkursie Pieśni Patriotycznej w Warszawie, I miejsce w kategorii chórów o głosach jednorodnych, nagrano 21 płyt i muzykę do trzech filmów. W 2016 roku chór obchodził 110 rocznicę nieprzerwanej działalności.

Podczas piątkowego koncertu razem z chórem wystąpili muzycy: Joanna Laszczkowska (fortepian), Marta Włodarczyk (sopran), Tadeusz Adamczyk (baryton) pod przewodnictwem Pawła Choiny. Słowo wiążące wygłosił Paweł Bekanowski. W programie wykonano powstańcze utwory, między innymi „Warszawianka”, „Szturmówka”, „Sanitariuszka Małgorzatka”, „Walcząca Warszawa”, „Warszawskie dzieci”. Mimo deszczowej pogody, wzruszającym koncertem artystom udało się rozgrzać serca słuchaczy do czerwoności.