Link

Menu

Koncert pt. „Kiedy ludzie będą braćmi – Wolność niosę”

05.08.2019

2 sierpnia odbył się koncert pt. „Kiedy ludzie będą braćmi – Wolność niosę”, uświetniający 75. rocznicę śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Krzysztof Kamil Baczyński zaznaczył się w historii Warszawy nie tylko jako wybitny poeta Pokolenia Kolumbów, ale także jako harcerz, działacz konspiracyjny i uczestnik Powstania Warszawskiego. W czasie okupacji uczestniczył w wydawaniu pism i miesięczników o tematyce społecznej oraz literackiej. Brał udział również w akcjach zbrojnych organizowanych przez Państwo Podziemne. Przeżycia wojenne i okupacyjne ukształtowały jego dorobek artystyczny. Jego twórczość charakteryzuje ponadczasowość, z tego względu, że nie opisywał wojennej rzeczywistości w sposób dosłowny, ale używał rozbudowanej przenośni, konwencji baśniowej i nastrojowej. Ponadto nie pomijał problemów ponadczasowych, takich jak dojrzewanie, młodość, miłość. Zginął 4 sierpnia 1944 roku, zastrzelony przez niemieckiego strzelca w trakcie pełnienia warty w Pałacu Blanka, podczas walk w Śródmieściu.

 

 

Wydarzenie odbyło się z udziałem wybitnego muzyka – gitarzysty Pana Krzysztofa Ścierańskiego – jednego z najlepszych gitarzystów europejskich, który zaprezentował autorskie kompozycje muzyczne adekwatne do uroczystości. Koncert otworzyły Pani Krystyna oraz Pani Jadwiga, podopieczne CPS, które przeczytały swoje ulubione wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. 

 

 

 

 

Nie zabrakło łez wzruszenia podczas występów. Poezję recytowali aktorzy scen warszawskich: Pani Elżbieta Jękot-Orzechowska i Pan Janusz Marek Gast. Koncert swoją obecnością uświetnili: Pani Magdalena Wojciechowska Zastępca Burmistrza Dzielnicy Śródmieście, Pani Helena Łopińska Radna Dzielnicy Śródmieście oraz Pan Krzysztof Czubaszek Naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Dzielnicy Śródmieście.

 

 

 Przy tej okazji jeszcze raz Dziękujemy Burmistrzowi Dzielnicy Śródmieście za zorganizowanie tak wspaniałego koncertu.