Link

Menu

Sierpniowe wydarzenia Festiwalu „Lato Seniora”

21.08.2019

Wykłady, warsztaty i spotkania z poezją…. czyli ciekawe spotkania dla seniorów.

Podczas trwania Festiwalu „Lato seniora” zapraszamy na wiele różnorodnych wydarzeń. W ostatnim czasie odbyły się prelekcje o tematyce historycznej i geograficznej. Podczas wykładu „Najwięksi reformatorzy w dziejach Rzeczypospolitej Polski” otrzymaliśmy szereg informacji z czasów XX-lecia międzywojennego, o dziejach polskiej waluty, reformie Grabskiego oraz warunkach życia ludności cywilnej.

Kolejnym wartościowym spotkaniem była prelekcja podróżnicza „Jak zdobyłem Kilimandżaro?” O wyprawie na dach Afryki opowiedział Pan Wiesław Bochenek. Uczestnicy wykładu usłyszeli jak należy przygotować się do wyprawy, na jakie warunki trzeba być przygotowanym, jakie zagrożenia i trudności mogą spotkać podróżnika, a także co jest pięknego, urzekającego w tym niezwykłym miejscu.

 Edukacja to nie tylko wykłady – wiedzę można przyswajać na wiele sposobów, chociażby poprzez udział w warsztatach. W sierpniu zaproponowaliśmy seniorom ważny i pożyteczny temat związany z ekologią. „Ekologiczne środki czystości” to warsztat zrealizowany dzięki współpracy z Fundacją Wsparcie. Część praktyczną poprzedziła teoretyczna, poświęcona szkodliwym substancjom zawartym w detergentach, ich wpływie na środowisko oraz zdrowie człowieka. Uczestnicy mogli dowiedzieć się które produkty codziennego użytku można zastosować do usuwania zanieczyszczeń domowych. Druga część opierała się na samodzielnym wykonaniu zgodnie z podanymi przepisami poszczególnych środków czystości: płynu do mycia, pasty czyszczącej oraz tabletek czyszczących. Wszystko za niewielki budżet a z korzyścią dla zdrowia i natury. Po warsztatach każdy zabrał ze sobą przygotowany własnoręcznie produkt, by przetestować go w domu.

Festiwal „Lato seniora” to także okazja do obcowania z kulturą i sztuką.  W minionym tygodniu swoją twórczością poetycką „Na smętnie i na wesoło” podzielił się ze słuchaczami Pan Bogdan Jakubowski. Swój talent poetycki, jak sam mówi, odkrył w latach „mocno dojrzałych” inspirowany twórczością ciotki Hanny Łochowskiej. Pan Bogdan jest laureatem konkursu Życie jest opowieścią ogłoszonego przez Program I Polskiego Radia za opowiadanie „Zegarek”. Za 18-letnią działalność zawodową – tłumacza dokumentacji naukowej i technicznej na rzecz ośrodków naukowych Francji  i Polski, został uhonorowany przez rząd Republiki Francuskiej Kawalerskim Orderem Zasługi. Dziś swoją energię życiową przelewa na papier zapisując wiersze i fraszki ciętym językiem czasem smutnym a czasem wesołym tonem. W swoim dorobku posiada trzy obszerne tomiki pt. „Wiersze takie sobie i inne…” zawarte w trzech częściach; Nasza Współczesność, Igraszki słowne i Między nami zwierzętami.

Poniżej przedstawiamy jeden z wierszy, który zaprezentował poeta na festiwalowym spotkaniu;

Wiek „Więcej niż dojrzały”

Gdy się człowiek starszym staje,

Doświadczeń nowych doznaje.

Coraz szybciej czas upływa,

Coraz bardziej sił ubywa.

Oto z trudem nogę zadrze,

Z trudem sięga w zanadrze,

Często już z wysiłkiem klęknie,

A gdy klęknie cicho jęknie.

Wolno wchodzi już na schody,

Nie tak już jak gdy był młody.

Autobusów już nie goni,

Ni tramwajów, niech Bóg broni.

W piłkę dawno już nie grywa

I tak życie mu upływa.

Wielu rzeczy już nie może

Myśląc: – siły wziąłeś Boże,

Łezka w oku mi się kręci,

Siły wziąłeś, weź i chęci…

Myśl końcowa, „ku pocieszeniu”:

Lecz nie bądź specjalnie wiekiem swym zmartwiony,

Bo i ten wiek późny ma swe dobre strony.

(trzeba tylko umieć je dostrzec).

Życzymy wszystkim seniorom siły i chęci  do udziału w różnych działaniach, o których mogą przeczytać na naszych plakatach festiwalowych i stronie internetowej (link). Bo przed nami kolejne wydarzenia Festiwalu „Lato seniora” na które serdecznie zapraszamy 😊