Menu

Spotkania przy Wigilijnym stole

21.12.2017

Popłynęła moc życzeń przy świątecznym stole, rozgrzały się serca ciepłem słów, jak co roku nie zabrakło wzruszeń przy opłatkowych spotkaniach podopiecznych Centrum Pomocy Społecznej Dzielnicy Śródmieście im. prof. Andrzeja Tymowskiego.

Grudzień to czas przygotowań do Świąt. W domach dziennego pobytu dla seniorów atmosferę Bożonarodzeniową czuć już od pierwszych dni miesiąca. Było wspólne ubieranie choinki, spotkanie z książką pt. „Opowieść Wigilijna” oraz warsztaty artystyczne, ale kulminacyjnym i najważniejszym momentem okresu przedświątecznego były spotkania podopiecznych, Dyrekcji i pracowników Centrum oraz zaproszonych gości przy wigilijnych stołach.

Jak co roku w Centrum odbyły się Spotkania Opłatkowe we wszystkich siedzibach: 15 grudnia w siedzibie przy ul. Świętojerskiej 12a, 18 grudnia przy ul. Górnośląskiej 39, a 19 grudnia przy ul. Twardej 1.

Przy wigilijnych stołach zasiadali z nami: Pani Magdalena Rogozińska, Pan Wojciech Matyjasiak oraz Pan Dariusz Wolke – Zastępcy Burmistrza Dzielnicy Śródmieście, Pan Krzysztof R. Górski i Pani Ewa Czerwińska – Wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Śródmieście, Pani Bożena Kolasińska – Radna Dzielnicy Śródmieście, Pani Barbara Domańska – Wydział Organizacyjny dla Dzielnicy Śródmieście, Pani Elżbieta Sadowska – Dyrektor Dzielnicowego Biura Finansów Oświaty – Śródmieście m.st. Warszawy, Pan Arkadiusz Łapkiewicz – Dyrektor Zarządu Terenów Publicznych, Pan prof. Ryszard Cieśla – Dziekan Wydziału Wokalno-Aktorskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Pani Irena Sołtysiak – Przewodnicząca Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Warszawa-Śródmieście, Mariusz Basiński – przedstawiciel Straży Miejskiej, oraz duchowni – ks. Prałat Bogdan Bartołd – Proboszcz Bazyliki Archikatedralnej P.W. Męczeństwa Świętego Jana Chrzciciela, ks. Piotr Piekarski  – Wikariusz Parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, ks. Grzegorz Łapiński – z Parafii Wszystkich Świętych i ks. prałat dr Włodzimierz Artyszuk – Proboszcz Parafii Matki Bożej Częstochowskiej.

Pani Dyrektor Anna Gawałkiewicz na początku każdej uroczystości złożyła świąteczne życzenia wszystkim podopiecznym oraz zaproszonym gościom, księża pobłogosławili opłatek i wszystkich zebranych. Goście otrzymali od podopiecznych własnoręcznie wykonane upominki.

Podopieczni, pracownicy i przybyli goście, mogli podzielić się opłatkiem i przekazać sobie odrobinę ciepła i życzliwości, której tak bardzo potrzebuje każdy człowiek.

Świąteczne spotkania niosą wiele ciepłych emocji. Wśród naszych podopiecznych nie brakuje osób, które Święta spędzą samotnie. Dlatego ze wszystkich sił staramy się, aby wspólnie stworzyć namiastkę domowego ciepła. Pojawiają się bogato zdobione choinki, dekoracje, które wspólnie wcześniej przygotowujemy. Na stołach leżą stroiki ze świecami i pyszne aromatyczne dania: bigos z grzybkami, pierogi z kapustą, karp i śledź, kompot z suszonych owoców i wiele innych przysmaków.

Atmosferę ciepła i radości dopełniły specjalnie przygotowane na tę okazję i zaprezentowane przez podopiecznych programy artystyczne.

Na Świętojerskiej świąteczne spotkanie uświetnił występ Kolędników – pojawił się Herod, Anioł, Pastuszkowie i Diabeł. Artyści przedstawili w sposób poetycki historię Narodzenia Pańskiego i prawdy, którymi powinniśmy się kierować na co dzień, nie tylko od święta.

Podopieczni z Twardej przygotowali Jasełka – sceny z życia nowonarodzonego Jezusa przeplatane były kolędami i pastorałkami. Seniorzy nie tylko wcielili się w role biblijnych postaci, grali i śpiewali, ale także samodzielnie przygotowali dekoracje i stroje.

Natomiast na Górnośląskiej wszyscy zgromadzeni mieli możliwość wysłuchania opowieści o bożonarodzeniowych zwyczajach, przedstawioną przez jednego z podopiecznych  – Pana Lecha Gruszczyńskiego.

Przepełnieni ciepłymi wspomnieniami, spokojem i magicznym nastrojem Świat Bożego Narodzenia, rozsmakowani tradycyjnymi daniami czekamy z nadzieją na nadchodzący rok.