Link

Menu

Śródmieście uruchamia pomoc dla osób myślących o samobójstwie – jako pierwszy samorząd w Polsce

23.04.2020

Śródmieście uruchamia pomoc dla osób myślących o samobójstwie
– jako pierwszy samorząd w Polsce

 

Od dziś mieszkańcy Śródmieścia mogą korzystać z bezpłatnej pomocy suicydologa. Pomoc skierowana jest do każdego, kto ma myśli samobójcze, depresję i trudności z poradzeniem sobie w sytuacji, w jakiej się znalazł.

 

– Koronawirus jest dla wszystkim dużym wyzwaniem. Nie każdy jest w stanie zmierzyć się z konsekwencjami epidemii. Te przekładają się na codzienne życie mieszkańców, ich pracę i sytuację materialną. Dlatego podjęliśmy decyzję o uruchomieniu kolejnej formy wsparcia. Wyciągamy pomocną dłoń do tych, którzy tracą sens życia. Wsparcie będziemy oferować także po ustaniu zagrożenia spowodowanego koronawirusem – mówi burmistrz Śródmieścia Aleksander Ferens.

 

Konsultacja z suicydologiem, czyli specjalistą w zakresie profilaktyki samobójstw oraz pomocy w kryzysie psychicznym i emocjonalnym, to nie tylko rozmowa czy wymiana wiadomości. To przede wszystkim droga powrotu do równowagi psychicznej. Śródmiejski specjalista pomoże znaleźć odpowiednią terapię lub inną skuteczną formę wsparcia. Obejmie też potrzebującą osobę opieką poprzez utrzymywanie kontaktu, stałe monitorowanie jej stanu oraz nadzorowanie całego procesu wychodzenia z kryzysu.

 

Zadzwoń, napisz – pomożemy!

Aby ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania koronawirusa, do czasu ustania epidemii porady świadczone będą zdalnie. Chcąc z nich skorzystać wystarczy zadzwonić pod numer 22 277 41 99 (koszt połączenia według stawek operatora – stawka dla zwykłego połączenia z telefonem stacjonarnym) lub napisać maila na adres ratunku@um.warszawa.pl. Dyżury telefoniczne będą odbywać się:

·        we wtorki w godz. 18.00–21.00

·        w czwartki w godz. 16.00–19.00

·        w soboty w godz. 12.00–14.00.

Odpowiedzi na wiadomości przesłane drogą mailową udzielane będą w ciągu godziny od otrzymania (na wiadomości przesłane w dni robocze w godz. 8.00–16.00) lub najpóźniej następnego dnia (w przypadku wysłania maila po godz. 16.00 lub w weekendy). – Gwarantujemy pełną anonimowość wszystkim, którzy się z nami skontaktują. Z naszej pomocy można korzystać tak długo, jak jest to potrzebne osobie znajdującej się w kryzysie – podkreśla zastępczyni burmistrza Śródmieścia Magdalena Wojciechowska.

 

Pomoc suicydologiczna świadczona będzie przez Centrum Pomocy Społecznej im. prof. A. Tymowskiego. W sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia należy kontaktować się z numerem alarmowym 112.

 

Wypowiedzi w formie wideo (pliki MOV) do pobrania TUTAJ.

 

Kontakt dla mediów:

Jakub Leduchowski

rzecznik prasowy

Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy

tel. 510 205 714 | jleduchowski@um.warszawa.pl