Menu

Wernisaż wystawy prac plastycznych Bronisława Józefa Tomeckiego

15.05.2017

W dniu 11 maja 2017 roku w placówce Centrum przy ul. Świętojerskiej 12 a odbył się wernisaż prac plastycznych Bronisława Józefa Tomeckiego.
Życiorys i twórczość artysty przybliżyła Jego córka, Pani Beata Tomecka. Bronisław Tomecki studiował na Wydziale Sztuk Pięknych w Wilnie, był także absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Zawodowo pracował w szkole – był dyrektorem oraz nauczycielem. Poza działalnością zawodową zgromadził liczny dorobek dzieł artystycznych. Najczęstszymi technikami w jego pracach były malarstwo i grafika, która wykonywana była techniką linorytu i drzeworytu. Artysta wykonał ponad 1000 prac, około 400 olejnych, ponad 100 akwareli, około 300 szkiców. Wykonał także ilustracje do książek, plakaty oraz ekslibrysy. Dzieła powstawały najczęściej podczas podróży, dlatego w malarstwie dominują pejzaże i kompozycje. Bronisław Tomecki był cenionym pedagogiem, utalentowanym artystą malarzem oraz społecznikiem cenionym za życzliwość i skuteczną pomoc. Potwierdzeniem tej opinii jest pamiątkowa tablica umieszczona na domu rodzinnym z napisem: „Artysta malarz, pedagog, Żołnierz Armii Krajowej, społecznik, słoneczny człowiek, przyjaciel ludzi (…)”.
W najbliższym czasie zapraszamy do oglądania prac Pana Bronisława, które znajdują się w naszej galerii przy ul. Świętojerskiej 12a. Córka artysty także tworzy – maluje obrazy i pisze wiersze. Z wielkim zainteresowaniem czekamy na spotkanie z Panią Beatą Tomecką, która zaprezentuje nam swoją twórczość.