Menu

Wielokulturowa jesień

04.01.2018

Centrum Pomocy Społecznej uczestniczy w projekcie „Seniorzy w wielokulturowej Warszawie”, realizowanym przez Stowarzyszenie Interwencji Prawnej. Od czerwca 2017 roku nasi seniorzy biorą udział w różnorodnych wydarzeniach, dzięki którym mają możliwość poznać kulturę, religię i zwyczaje cudzoziemców, żyjących w Warszawie.

Jesienią kontynuowaliśmy podróż po najdalszych zakątkach świata. W październiku i grudniu seniorzy z placówek przy ul. Górnośląskiej i ul. Twardej uczestniczyli w warsztatach artystyczny z tworzenia słowiańskich lalek „Motanek” razem z gośćmi z Ukrainy. Lalki-talizmany swoja nazwę wzięły od techniki wykonania – motania nitkami i włóczkami oraz okręcenia materiałem korpusu. Lalki strzegły dom przed złymi duchami, służyły jako talizman.

Fot. Marlena Talunas

Fot. Marlena Talunas

Swoje talenty artystyczne seniorzy rozwijali także podczas wizyty w Muzeum Azji i Pacyfiku na warsztatach „Podróż na Wyspę Wielkanocną – Rapa Nui”, podczas których wzorem dawnych rzeźbiarzy wykonywali niezwykle efektowne posąg z gliny.

Fot. Marlena Talunas

W listopadzie odbyło się także wyjście do Muzeum Etnograficznego na wystawę „Zwyczaje okresu Dodekameron – dwanaście świętych dni na Cyprze”. Ekspozycja przedstawiała świąteczne tradycje wyspy, które różnią się nieco od tych nam znanych – 25 grudnia na Cyprze rozpoczyna się liczący dwanaście dni, okres zwany Dodekameronem. Seniorzy mieli możliwość poznać lokalne zwyczaje przygotowań do Bożego Narodzenia, spróbować świątecznych cypryjskich przysmaków oraz obejrzeć oryginalne ikony prawosławne.

Nie zabrakło także wspólnego gotowania. W placówce przy ul. Twardej goście z Gruzji przeprowadzili dla seniorów warsztaty kulinarne. Uczestnicy uczyli się jak wykonać tradycyjne pierogi zwane chinkali. Warsztat zakończył się wspólną degustacją i rozmową na temat kuchni i tradycji Gruzji.

Natomiast na Górnośląskiej królowała kuchnia Ukraińska. Seniorzy wspólnie z Panem Aleksandrem przygotowywali tradycyjne dania – w tym barszcz ukraiński.

W grudniu seniorzy z placówki przy ul. Twardej 1 wybrali się do pobliskiej Synagogi im. Zalmana i Rywki Małżonków Nożyków. Przewodnik opowiedział nam o historii tego miejsca, jego budowie oraz pełnionej funkcji, a także o kulturze i dziejach Warszawskich Żydów.

W nowym roku planowane są kolejne wydarzenia o charakterze wielokulturowym dla seniorów.