Menu

Chcę zostać wolontariuszem

Jeśli myślisz o tym, by komuś pomóc, chcesz działać na rzecz mieszkańców dzielnicy Śródmieście lub po prostu chcesz w wolnym czasie zrobić coś pożytecznego i znaczącego, to miejsce jest właśnie dla Ciebie.

Wolontariuszem może zostać każdy – bez względu na wiek, czy doświadczenie. Liczą się chęci i zaangażowanie oraz otwartość na drugiego człowieka. Wolontariusze to osoby, które dobrowolnie i bezpłatnie wspierają instytucje lub organizacje w realizacji wyznaczonych celów. W przypadku osób niepełnoletnich, poniżej 18 roku życia wymagana jest zgoda rodzica lub opiekuna.

Charakter pracy wolontariusza zawsze dostosowany jest do jego własnych preferencji. Jeśli wiesz, komu chcesz pomóc, pomożemy Ci dotrzeć do takich osób. Jeśli jeszcze wahasz się i chcesz poznać wszystkie obszary, przedstawimy Ci je na wstępnym spotkaniu i omówimy szczegółowo wybrane projekty, pod kątem możliwości współpracy.

Nasi wolontariusze wspierają mieszkańców dzielnicy w następujących obszarach:

  • Pogotowie Lekcyjne – zajęcia edukacyjne na rzecz dzieci i młodzieży. Stawiamy na indywidualne lub grupowe spotkania z uczniami, którzy potrzebują wsparcia w nadrobieniu zaległości, przygotowaniu do egzaminu lub chcieliby poszerzać swoją wiedzę o dodatkowe informacje.
  • Wsparcie seniorów i osób niepełnosprawnych – nasi wolontariusze towarzyszą osobom starszym i niepełnosprawnym, pomagając im w różnym zakresie. Wspólne wyjście na spacer, czytanie, pomoc w redagowaniu listów lub wspomnień, spędzanie czasu lub pomoc w dotarciu do określonego miejsca (kościół, lekarz, spotkanie) to najczęstsze potrzeby, które nasi wolontariusze starają się zaspokoić.
  • Projekty artystyczne i sportowe – jeśli rysujesz, malujesz, śpiewasz,  robisz na drutach, wyklejasz, robisz biżuterię, grasz na gitarze, pianinie lub bębnach i chcesz podzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami, to ten obszar jest właśnie dla Ciebie. Jesteśmy otwarci na wszelkie przejawy twórczej działalności. Pomagamy zrealizować działania, dzięki którym Twoje umiejętności zostaną wykorzystane na korzyść osób potrzebujących.
  • Projekty autorskie – pasja i hobby to często najbardziej niedoceniane zasoby, z którymi wolontariusz przystępuje do współpracy. Okazuje się, że wiele działań realizujemy właśnie dzięki niestandardowym zainteresowaniom i umiejętnościom naszych wolontariuszy.

Jeśli jeszcze nie wiesz, który z obszarów Cię interesuje, skontaktuj się z nami. Jesteśmy pewni, że wspólnie znajdziemy satysfakcjonujące rozwiązanie.

Kontakt

Bartosz Szymański, Zespół ds. Projektów i Programów

e-mail: bartosz.szymanski@cps.srodmiescie.warszawa.pl

tel.: 607 825 475