Link

Menu

Pożegnanie legendarnej „KAMY”

16.02.2016

W dniu 16 lutego 2016 roku z wielkim żalem podopieczni i pracownicy Centrum Pomocy Społecznej pożegnali Panią Marię Stypułkowską – Chojecką ps. „Kama”, legendarną łączniczkę batalionu „Parasol” Armii Krajowej, uczestniczkę Powstania Warszawskiego.

Maria Stypułkowska-Chojecka uczestniczyła w wykonaniu wyroku na „kacie Warszawy” Franzu Kutscherze. Prowadziła rozpoznanie i brała udział w wielu akcjach dywersyjnych, sabotażowych i likwidacyjnych na wysokich funkcjonariuszy gestapo i administracji niemieckiej oraz w akcjach bojowych. Trzy razy szła kanałami przeprowadzając rannych towarzyszy broni. Pełniła także funkcję sanitariuszki, była dwukrotnie ranna. Otrzymała wiele odznaczeń wojskowych, wśród nich dwukrotnie Krzyż Walecznych, Krzyż Partyzancki, Warszawski Krzyż Powstańczy i Krzyż Armii Krajowej. Uhonorowana też między innymi : Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem za Warszawę 1939-1945.

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda przyznał pośmiertnie Marii Stypułkowskiej – Chojeckiej jedno z najwyższych polskich odznaczeń, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. To wyróżnienie za wybitne zasługi w obronie suwerenności i niepodległości państwa polskiego oraz pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski.

Maria Stypułkowska-Chojecka od lat była honorowym członkiem społeczności podopiecznych Centrum. Niejednokrotnie aktywnie uczestniczyła w spotkaniach okolicznościowych i wykładach organizowanych w ramach spotkań patriotycznych.

„Kama” swym charakterem, postawą życiową, poświęceniem , pogodą ducha, otwartością i życzliwością wobec drugiego człowieka , dając innym radość i szczęście – otrzymywała te same piękne uczucia i wartości od uprzednio obdarowanych.

Będzie nam Jej brakowało.